Երևանի թիվ 36 մանկապարտեզում ընթանում են լայնածավալ հիմնանորոգման աշխատանքներ
Ապրիլի 23-ին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, քաղաքապետարանի Ծրագրերի իրականացման գրասենյակի ներկայացուցիչներն ու ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման ծրագրի փորձագետներն այցելել էին Երևանի թիվ 36 մանկապարտեզ, որտեղ ընթանում են լայնածավալ հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ ներառյալ սեյսմազինվածության մակարդակի և էներգաարդյունավետության բարձրացման միջոցառումներ։
Մանկապարտեզները հիմնանորոգվում են «Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի» շրջանակում, որն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից և համաֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի, էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի հարցերով Եվրոպայի Արևելյան գործընկերության նախագծի և Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի կողմից:
Հիշեցնենք, որ մանկապարտեզների սեյսմիկ հետազննություններն, էներգետիկ աուդիտները, նախագծանախահաշվային փաթեթների մշակումը և տեխնիկական ու հեղինակային հսկողությունն իրականացվում են ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում։

In Yerevan's No. 36 kindergarten large-scale retrofit works are underway (04-23-2021)
On 23 April Yerevan Mayor Hayk Marutyan, representatives of the Yerevan Municipality PIU, and UNDP-GCF Project experts visited kindergarten No. 36 where large-scale retrofit works are underway (including seismic reinforcement, energy efficiency, and accessibility).
The retrofit of the kindergartens is implemented by the Yerevan Municipality, co-financed by the Europeaninvestbank (EIB), Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership Fund - E5P (E5P), and the Green Climate Fund (GCF).
Seismic surveys, energy audits, development of designs as well as technical and author supervision of retrofit works are implemented in the frames of technical assistance provided by the UNDP-GCF “De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” Project.