Դասընթաց շրջակա միջավայրի և սոցիալական պաշտպանության սկզբունքների (SESP) թեմայով
ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագիրը, հավատարիմ լինելով պատասխանատու և ներառական զարգացման իր շարունակական հանձնառությանը, Աշտարակ համայնքում կազմակերպեց թեմատիկ դասընթաց՝ շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման աշխատանքներում ներգրավված համայնքային իշխանությունների, կապալառուների և տեխնիկական հսկողություն իրականացնող ընկերությունների մասնակցությամբ։
Դասընթացի հիմնական թեման էր ծրագրի շրջակա միջավայրի և սոցիալական պաշտպանության սկզբունքները (SESP), որոնք կարևոր դեր ունեն ռիսկերի կառավարման գործում և ապահովում են, որ բոլոր ծրագրային գործողությունները իրականացվեն մարդկանց և շրջակա միջավայրի պաշտպանության սկզբունքներին համապատասխան։
Հատուկ ուշադրություն էր դարձվել ասբեստ պարունակող թափոնների կառավարման ուղեցույցին՝ օգնելով ծրագրի գործընկերներին ճիշտ կազմակերպել դրանց անվտանգ ապամոնտաժումն ու տեղափոխումը՝ պաշտպանելով ինչպես աշխատակիցներին և բնակիչներին, այնպես էլ շրջակա միջավայրը։Քննարկվել էին նաև աղմուկի ու փոշու կառավարման հետ կապված հարցեր։
Դասընթացավարներ՝
Նորա Այվազյան – ասբեստի մասնագետ
Արման Խաչատրյան – շրջակա միջավայրի և սոցիալական կարգավորումների մասնագետ
Անդրե Օհանյան և Սերգեյ Թումանյան – ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի փորձագետներ
Ընտրված մասնագետների հետ այս հանդիպումն ընդգծեց ռիսկերի գնահատման վրա հիմնված պլանավորման, անվտանգության միջոցառումների պահպանման և որակի ապահովման կարևորությունը վերանորոգման բոլոր փուլերում։
Պատասխանատու արդիականացումը պարզապես շինարարություն չէ. դա անվտանգության, կայունության և համատեղ պատասխանատվության մասին է:

Training on Environmental and Social Safeguard Principles (SESP)
As part of our ongoing commitment to responsible and inclusive development, the UNDP-GCF Project convened a focused session in Ashtarak with local authorities, contractors, and technical supervision companies working on buildings selected for energy efficiency retrofits funded by the project.
The session centred on the Project’s Environmental and Social Safeguards (SESP) - a vital set of principles that guide risk management and ensure that all project activities protect people and the environment.
Special attention was given to the Asbestos Waste Management Guidelines, helping project partners understand safe handling and disposal practices to prevent harm to workers and residents alike as well as to other topics like noise and dust.
Expert Trainers:
Nora Ayvazyan – Asbestos Screener
Arman Khachatryan – Specialist in Environmental & Social Regulations
Andre Ohanian & Sergey Tumanyan – UNDP-GCF Project Engineers
With dedicated participants, the meeting reinforced the importance of risk-informed planning, compliance with safeguards, and quality assurance across all retrofit phases.
Responsible retrofitting is more than construction – it is about safety, sustainability, and shared responsibility.