600,000-ից ավելի մարդկանց կյանքը Հայաստանում բարելավվել է էներգաարդյունավետության ոլորտում ներդրումների շնորհիվ
• Հրատարակված 20/04/2026
Էներգաարդյունավետության ոլորտում առաջին ծրագիրը, որը բարելավել է 600,000-ից ավելի մարդկանց կյանքը և զգալի ներդրում է ունեցել Հայաստանի ազգային կլիմայական նպատակների իրականացման գործում, ավարտվեց։
Հայաստանում 600,000-ից ավելի մարդկանց կենսապայմանները բարելավվել են մեկ տասնամյակ շարունակ շենքների էներգաարդյունավետության բարձրացման մեջ արված ներդրումների շնորհիվ։ Մասնավորապես, նվազել են շահառուների էներգետիկ ծախսերը և բարձրացել է հանրային ենթակառուցվածքների դիմակայունությունը։ Ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ համագործակցությամբ և Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի (GCF) աջակցությամբ։
Մեկնարկելով 2017-ին՝ ծրագիրը զգալի ներդրում է կատարել Հայաստանի՝ դեպի ցածր ածխածնային և էներգետիկ անվտանգ ապագա անցման գործում։ Բարելավելով բնակելի և հասարակական շենքերի էներգաարդյունավետությունը՝ ծրագիրը նպաստել է ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատմանը, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացմանը և ներառական զարգացմանը։ Ավելի քան 470 շենք ջերմաարդիականացվել է՝ ապահովելով էներգիայի 20-60 տոկոսի խնայողություն՝ կախված իրականացված միջոցառումների կազմից և ծավալից։
Այս բարեփոխումների ուղիղ ազդեցությունն իրենց վրա զգացել են 600,000-ից ավելի շահառուներ՝ բարելավված կենսապայմանների, նվազեցված կոմունալ ծախսերի և ավելի դիմակայուն հանրային ենթակառուցվածքների տեսքով։ Ծրագիրն օգնել է ածխաթթու գազի (CO₂) տարեկան արտանետումները կրճատել 32,000 տոննայով կամ 640,000 տոննայով 20 տարվա կենսափուլի հաշվարկով՝ ուղիղ նպաստելով Հայաստանի կլիմայական պարտավորությունների կատարմանը։
Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, դոնոր համայնքի, միջազգային կազմակերպությունների, ֆինանսական հաստատությունների, մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ՝ ամփոփելու ծրագրի արդյունքները և Հայաստանի շենքային ֆոնդի կայուն վերափոխմանն ուղղված համատեղ ջանքերը։ Միջոցառման ընթացքում ընդգծվեց Հայաստանի շենքերի և կլիմայական նախաձեռնությունների վրա ծրագրի տասնամյա փոխակերպող ազդեցությունը։
«Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի Էական ֆինանսական աջակցության և Հայաստանի կառավարության ամուր գործընկերության շնորհիվ այս ծրագիրը նպաստել է երկրում էներգաարդյունավետությունը կենսունակ և մասշտաբային ներդրումային հնարավորության վերածելուն»,- նշել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ​​ներկայացուցիչ տկն․ Նաթիա Նացվլիշվիլին։ Ռիսկերը նվազեցնելով և ֆինանսավորում ներգրավելով՝ մենք բարելավել ենք շենքերը, կրճատել արտանետումները ամբողջ երկրում և նվազեցրել էներգիայի ծախսը մարդկանց համար։ Ամենակարևորը, մենք հիմք ենք դրել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի կայուն գործողությունների և Հայաստանի՝ ավելի կանաչ ապագայի համար»։
Միջոցառման ընթացքում առանձնահատուկ ընդգծվեց նաև ծրագրի համակարգային ազդեցությունը։ Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի 17.4 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհի և ներգրավված 64.8 մլն ԱՄՆ դոլար համաֆինանսավորման միջոցով՝ ծրագիրը հնարավորություն է տվել մշակել նորարարական ֆինանսավորման մեխանիզմներ և ռիսկերի նվազեցման գործիքներ՝ էներգաարդյունավետության ոլորտում ներդրումները դարձնելով ավելի հասանելի և գրավիչ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածների համար։
Իր բացման խոսքում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ, պրն․ Արամ Մեյմարյանը կարևորել է․ «Որպես էներգետիկ անվտանգության և անկախության ձգտող երկիր՝ մեզ համար չափազանց կարևոր է շենքների էներգաարդյուանվետության իրականացումը դիմակայան բարձրացման համար։ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության անունից շնորհակալություն եմ հայտնում ՄԱԶԾ-ին և ԿԿՀ-ին ծրագրի հաջող իրականացման համար»։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ, պրն․ Առնակ Ավետիսյանը նշել է․ «Մենք սա համարում ենք մեր ամենահաջողված ծրագրերից և կարևորում նրա դերը հատկապես բնակչության էներգաարդյունավետության վարքագծի փոփոխության առումով։ Այն կյանքի չէր կոչվի առանց ՄԱԶԾ-ի, ԿԿՀ-ի, տեղական և միջազգային գործընկերների ակտիվ համագործակցության, և իհարկե, առանց շահառուների անմիջական մասնակցության»։
Ենթակառուցվածքներից զատ՝ ծրագիրը հանգեցրել է նաև վարքագծային կարևոր փոփոխությունների․ տնային տնտեսությունները գնալով ավելի հաճախ են կիրառում էներգաարդյունավետ լուծումներ՝ ժամանակակից ջեռուցման համակարգեր, բարելավված ջերմամեկուսացում և LED լուսավորություն։
Փակման խոսքում ԿԿՀ Արևելյան Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Միջին Արևելքի տարածաշրջանային տնօրեն, պրն․ Թոմաս Էրիկսոնը նշել է․ «Այս ծրագրը կլիմայական ֆինանսավորման լավագույն օրինակներից է, թե ինչպես կարելի է կրճատել արտանետումները, բարելավել դիմակայունությունը, մոբիլիզացնել ռեսուրսները, ամրապնդել ինստիտուտները և, ամենակարևորը, բարելավել մարդկանց կյանքը։ Հաջորդը շենքերի հաջողված էներգաարդյունավետ արդիականացումից դեպի մասշտաբային ֆինանսավորում անցման փուլն է»։

- New EE Standards were developed with the help of UNDP
A pioneering energy efficiency project that has benefited 600,000 people and made significant contributions to Armenia’s national climate ambitions has closed.
More than 600,000 people across Armenia have benefited from improved living conditions, lower energy costs, and more resilient public infrastructure as a result of a decade-long investment in energy-efficient buildings supported by Green Climate Fund (GCF) and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) in partnership with the Government of Armenia.
Launched in 2017, the project made a significant contribution to Armenia’s transition towards a low carbon and energy secure future. By improving the energy performance of residential and public buildings, the initiative supported reduction of greenhouse gas emissions, enhanced living standards, and promoted inclusive development. More than 470 buildings were retrofitted, achieving energy savings of 20–60 percent, depending on the level of intervention.
These improvements have directly benefited over 600,000 people, contributing to better living conditions, lower utility costs, and more resilient public infrastructure. The project has helped avoid approximately 32,000 tCO₂ emissions annually, with a projected lifetime reduction of up to 640,000 tCO₂ over 20 years, directly supporting Armenia’s national climate commitments.
A high level event brought together representatives from the Government of Armenia, the donor community, international organizations, financial institutions, the private sector, civil society, and the media to reflect on the project’s results and the collective efforts driving the sustainable transformation of Armenia’s building sector. The event celebrated ten years of transformative impact on Armenia’s building sector and climate action efforts.
“With the generous financial support of the Green Climate Fund and the strong partnership of the Government of Armenia, this project has helped transform energy efficiency into a viable and scalable investment opportunity in the country,” remarked Ms. Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative in Armenia. “By reducing risks and mobilizing finance, we have improved buildings, cut emissions nationwide, and lowered energy costs for people. Most importantly, we have laid the groundwork for sustained climate action and a greener future for Armenia.”
Front and center at the event was also the strong systemic impact delivered by the project. With USD 17.4 million in Green Climate Fund financing leveraged into $64.8 million in co financing, it enabled the development of innovative financing mechanisms and risk mitigation tools, making energy efficiency investments more accessible and attractive for both public and private actors.
In his opening remarks Mr. Aram Meymaryan, RA Deputy Minister of Environment noted “As a country striving to enhance energy security and independence, it is important for us to promote and implement energy efficiency measures in buildings to strengthen our resilience. On behalf of the Ministry of Environment of the Republic of Armenia, I would like to express my sincere gratitude to UNDP and the GCF for the successful implementation of this project.”
Mr. Arnak Avetisyan, RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure stressed, “We consider this to be one of our most successful projects and highly value its role, particularly in fostering behavioral change toward energy efficiency among the population. It would not have been possible without the active collaboration of UNDP, the GCF, local and international partners, and, of course, the direct participation of the beneficiaries.”
Beyond infrastructure, the initiative also drove meaningful behavioral change, with households increasingly adopting energy efficient solutions such as modern heating systems, improved insulation, and LED lighting.
In his closing remarks, Mr. Thomas Eriksson, GCF Regional Director for Eastern Europe, Central Asia and the Middle East, said: “This project stands as a flagship example of how climate finance can reduce emissions, improve resilience, mobilise capital, strengthen institutions, and most importantly improve people’s lives. The next chapter is about moving from successful retrofit demonstration to mainstream, scalable finance for energy-efficient buildings.”