Էներգաարդյունավետությունը գործնականում․ լրագրողական շրջայց Սյունիքում
Հուլիսի 18–19-ին «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագիրը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը և «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակը» կազմակերպել էին լրագրողական շրջայց դեպի Կապան և Քաջարան՝ տեսնելու, թե ինչպես է էներգաարդյունավետ արդիականացումը վերափոխում շենքերը, համայնքները և բարելավում բնակիչների կյանքի որակը։
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին նշել է․
«Անցյալում կառուցված շենքերի մեծամասնությունը ջերմամեկուսացում չեն ունեցել։ Հիմա՝ ջերմաարդիականացումից հետո, էներգիայի կորուստը նվազել է մինչև 60%»։
Կապանում լրագրողներն այցելեցին թիվ 1 մանկապարտեզ՝ ջերմ ու անվտանգ միջավայր, որը հնարավոր է դարձել էներգաարդյունավետ միջոցառումների շնորհիվ։
ԲԾԻԳ-ի տնօրեն Արմեն Եսոյանը ընդգծեց կլիմայական օգուտները․
«Քիչ էներգածախս նշանակում է քիչ արտանետումներ։ Սա մեծ ներդրում է Հայաստանի կլիմայի քաղաքականության մեջ»։
Լրագրողները նաև զրուցեցին Քաջարանի ջերմամեկուսացված շենքերի բնակիչների, Կապան և Քաջարան համայնքների ՏԻՄ ներկայացուցիչների հետ։
Կապան համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանի խոսքով, ծրագրի կողմից էներգաարդյունավետ միջոցառումների համաֆինանսավորումն էականորեն թեթևացնում է համայնքի բեռը:
Քաջարան համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանն ասում է.
«Համայնքը շատ գոհ է ծրագրի հետ համագործակցությունից, որովհետև բնակիչներն ունեցել են էլեկտրաէներգիայի ծախսի զգալի կրճատում, փոխվել է քաղաքի ընդհանուր տեսքը»:
Մինչ այժմ Սյունիքում ջերմաարդիականացվել է 45 շենք՝ Պետական սուբվենցիոն ծրագրի, համայնքների և ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի համաֆինանսավորմամբ։ Եվս 14 շենք ջերմաարդիականացվելու է Կապանում և Քաջարանում 2025-2026թթ․։

• Published 22/07/2025
On July 18–19, media representatives joined a tour to Kapan and Kajaran, organized by “De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” UNDP-GCF project in Armenia, the Ministry of Environment and its PIU, to see how energy efficient retrofits are transforming buildings, communities and improving the lives of the residents.
“Most of old buildings lacked insulation. Now, with these upgrades, energy loss is down by up to 60%,” said UNDP RR in Armenia Natia Natsvlishvili.
In Kapan, journalists visited Kindergarten #1 - a warm, safe space for kids thanks to EE upgrades.
EPIU Director Armen Yesoyan stressed the climate benefits:
“Less energy means fewer emissions. That is critical for Armenia’s climate goals.”
On July 18–19, media representatives joined a tour to Kapan and Kajaran, organised by “De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” UNDP-GCF project in Armenia, the Ministry of Environment and its PIU, to see how energy efficient retrofits are transforming buildings, communities and improving the lives of the residents.
According to Gor Tadevosyan, the first deputy head of the Kapan community, the co-financing of energy-efficient measures by the program significantly reduces the financial burden on the community.
Manvel Paramazyan, the head of the Qajaran community, states that residents are very satisfied with the program's cooperation, noting a significant decrease in electricity costs and an overall improvement in the city's appearance.
So far: 45 buildings retrofitted across Syunik with co-financing of the State subvention programme, the community and UNDP-GCF Project. Still 14 more to come in Kapan and Kajaran during 2025-26.